UWAGA: Od kwietnia 2018 roku Forgen.pl zawiesił swoją działalność. Na poniższej stronie znajduje się archiwum serwisu. Możliwość logowania i rejestracji nowych kont została zablokowana. W celu uzyskania porad genealogicznych zapraszamy na inne fora o tej tematyce: genealodzy.pl, Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne Gniazdo

Odmiejscowe nazwiska chłopów

Kącik najbardziej z ziemią związanych

Moderator: Moderatorzy


Awatar użytkownika

Robert Budzynowski
Posty: 295
Rejestracja: pn kwie 21, 2008 7:09 pm
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował/a: 11 razy
Podziękowano: 1 raz

Re: Odmiejscowe nazwiska chłopów

Post autor: Robert Budzynowski » ndz cze 28, 2009 2:34 am

Ojjj... mamy kłopot z tymi nazwiskami.
Ostatnio w parafii Rdutów natrafiłem na takie wpisy :)

"Rejestr alfabetycznie ciągniony z samych imion, ponieważ nazwisk z włościanami nie można końca dojść" :)
Obrazek
Pozdrawiam, Robert

Awatar użytkownika

Ewa Chojnowska
Posty: 284
Rejestracja: pt kwie 11, 2008 5:31 pm
Lokalizacja: Brzeg woj. opolskie
Podziękował/a: 3 razy
Podziękowano: 16 razy

Re: Odmiejscowe nazwiska chłopów

Post autor: Ewa Chojnowska » ndz cze 28, 2009 9:58 am

Witam!
Buszuję w spisach narodzin w Rzepiennikach (Marciszewskim, Strzyżewskim,Biskupim i Suchym). Znalazłam u jednego chłopa nazwisko Marciszewski.(od Rzepiennika Marciszewskiego). Znalazłam też ciekawostkę. Nazwisko Szczecinski na pierwszy rzut oka wydaje się wyrazem odmiejscowym. Tymczasem jest to "upiększony" Szczecina.
Pozdrawiam serdecznie
Ewa
Ewa Chojnowska
poszukuję: Chojnowski, Lipowski, Kuniczkowski, Mejrowski, Malinowski (okolice Grudziądza), Małopolski, Tupek (Rzepiennik Biskupi) Pełech, Gac, Gil, Kopiński (Nowosiółki Kardynalskie), Jamroga, Gałuszka, Wilk, Zajdel (okolice Krosna)


Sylwia Dudek
Posty: 168
Rejestracja: czw paź 24, 2013 11:45 pm
Podziękował/a: 60 razy
Podziękowano: 14 razy

Re: Odmiejscowe nazwiska chłopów

Post autor: Sylwia Dudek » czw lis 28, 2013 2:10 pm

Witam
Moja praprababka z domu jest Pipa, szukajac jej miejsca urodzenia trafilam do wsi Kadłub Wolny w powiecie oleskim. Chwile pozniej dowiedzialam sie, ze jej gniazdo rodzinne pochodzi z Siedliska, sasiednia wies obok Kadłuba Wolnego i w pierwotnym brzmieniu Siedliska to Pipa http://pl.wikipedia.org/wiki/Siedliska_(powiat_oleski). Bylam zaskoczona wzieciem "na zywca" nazwy wsi jako nazwiska.
Zainteresowal mnie ten region i szukajac dalej natknelam sie na to, ze w pewnym momencie kilku/kilkunastu chlopow z Kadluba Wolnego dorobilo sie na sprzedazy drzewa na tyle, by wykupic siebie z poddanstwa i nabyc ziemie:
Kmieć o nazwisku Pipa wykupił się z poddaństwa i pańszczyzny w roku 1570 i osiedlił się na wykupionej ziemi - na terenie dzisiejszych Wolnych Pip (Frei Pipa, Freibauer Pipa), w gminie Zębowice
zrodlo: http://www.elvish.org/gwaith/slask/kadlub.htm#_ftn21

Wynikalo by z tego, ze ten kawalek ziemi z Kadłuba Wolnego, ktora wykupil, nazwano od jego nazwiska? Albo sie myle? Wczesniej nie ma zapiskow o istnieniu tejze wsi. Teraz pozostaje mi tylko dojsc, czy moja praprababka byla jego potomkiem, albo czy jej rodzina wziela nazwisko od nazwy wsi
I pojawilo mi sie pytanie, czy czasem, dosc sporadycznie, moglo sie zdarzac, ze wies przyjmowala swoja nazwe od nazwiska chlopa? I jak w takim wypadku dowiedziec sie co bylo pierwsze, wies, czy nazwisko. Pewnie bylby to trudne do ustalenia. Poniewaz jestem poczatkujaca, chcialabym sie dowiedziec, co mysla na ten temat doswiadczeni genealodzy.
Pozdrawiam
Sylwia
pozdrawiam
Sylwia Dudek (Belkot)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Chłopi, włościanie”