UWAGA: Od kwietnia 2018 roku Forgen.pl zawiesił swoją działalność. Na poniższej stronie znajduje się archiwum serwisu. Możliwość logowania i rejestracji nowych kont została zablokowana. W celu uzyskania porad genealogicznych zapraszamy na inne fora o tej tematyce: genealodzy.pl, Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne Gniazdo

Właściciel Kolonii wsi, propinator.

Kącik najbardziej z ziemią związanych

Moderator: Moderatorzy



AUTOR TEMATU
TheTatajanka
Posty: 24
Rejestracja: wt maja 07, 2013 10:06 am
Podziękował/a: 1 raz

Właściciel Kolonii wsi, propinator.

Post autor: TheTatajanka » wt wrz 03, 2013 10:38 am

Szanowni Państwo,
w swoich poszukiwaniach natknąłem się na przodka, który w kwietniu 1864 roku został w akcie ślubu swojej córki przedstawiony jako właściciel Kolonii wsi. Miało to miejsce w parafii Michów (obecnie woj. lubelskie). Dodam tylko, że mój przodek urodził się w parafii Żabianka (obecnie woj. lubelskie) i później się przeoriwadził. Ten sam przodek w 1862 roku w akcie został przedstawiony jako propinator, zaś w jeszcze następnym jako właściciel Kolonii innej wsi. Z moich ustaleń wynika, że urodził się on w rodzinie chłopskiej, gdyż jego ojciec w akcie z 1845 roku został przedstawiony jako ogrodnik (domyślam się, że chodzi o zagrodnika).
Kwestię, które chciałem wyjaśnić to: w jaki sposób można było stać się właścicielem Kolonii wsi, czy była spisywana jakaś umowa i czy mogła się ona gdzieś zachować, a jeżeli tak, to gdzie jej szukać. Chciałbym również dowiedzieć się w jaki sposób można było zostać propinatorem. Czy było potrzebne zezwolenie władz i jakich, czy była wydawana jakaś koncesja, czy mogły się zachować jakieś dokumenty?
Będę wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam, Krzysztof Czarnecki.

Awatar użytkownika

Bozenna
Posty: 1467
Rejestracja: czw kwie 10, 2008 11:41 pm
Lokalizacja: Paryz Francja
Podziękował/a: 70 razy
Podziękowano: 169 razy

Re: Właściciel Kolonii wsi, propinator.

Post autor: Bozenna » wt wrz 03, 2013 11:54 am

Ogrodnik to nie musi byc pomylka. Trzeba dokladnie przeanalizowac ten akt z 1845 roku.
Zawod ogrodnika byl cenny. Ogrodnik byl odpowiedzialny za szklarnie w majatkach ziemskich.
Zobacz biografie Jana Krystiana Ulricha (jego szklarnie, jego szkola).
Pozdrowienia,
Bozenna
"moja bieda" - Księgi metrykalne 4-ego Pułku Strzelców Pieszych 1820 -1832, Twierdza Zamość, kapelan Kajetan Strasz - gdzie ?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Chłopi, włościanie”