W 19... roku w rejestrze pod nr...., okazicielka Rozalia M. nabyła w wyłączną swoją własność od współuczestniczącego Pawła J. niepełną połowę gospodarstwa rolnego we wsi i gminie D. powiatu łowickiego, zapisaną w
likwidacyjnej tabeli
pod nr... , w przybliżeniu 14 morgów niezabudowanej ziemi, graniczącej z własnością Wincentego W. , za sumę jednego tysiąca rubli, w poczet czego już wpłaciła 400 rubli, a pozostałe 600 rubli oświadczyła że zapłaci później, a zapłaciła tylko 100 rubli.
Rozalia M. oświadczyła następnie, że na zakupionej ziemi ona razem z mężem Jakóbem za ich wspólne fundusze postawiła dom mieszkalny i stodołę z chlewem. Niniejszym aktem oboje oni małżonkowie M. całą opisaną nieruchomość we wsi D. czyli: - niepełną połowę gospodarstwa zapisanego pod nr..... , z rosnącymi na nim drzewami, wszystkimi budynkami, mieszkalnym i gospodarskimi, i ze wszystkim tym co stanowi własności przynależność, również z kamieniami oraz dodatkowo, jedną krowę, jedną kobyłę i cały martwy rolniczy inwentarz i narzędzia, przekazuje się na własność obecnemu tutaj Antoniemu S. za łączną sumę 1300 rubli, która jest zadowalająca i powinna być zapłacona w następujący sposób:
a) 200 rubli sprzedający otrzymali przed zawarciem niniejszego aktu dla zapłaty długu w miejscowej kasie oszczędnościowo-pożyczkowej, oraz 43 ruble i 50 kopiejek na swoje koszty, a 56 rubli i 50 kopiejek otrzymali dodatkowo przy podpisywaniu aktu w obecności notariusza i świadków, w celu uzyskania od kupującego łącznie 300 rubli w ten sposób rozpisanych
b) 500 rubli sprzedający, a imiennie Rozalia M. potrąca i przekazuje dla Pawła J. jako resztę od ceny sprzedaży dokonanej wg aktu nr......,
c) 200 rubli sprzedający zostawiają u kupującego na straty, z tytułu niżej określonych dożywotnich alimentów,
d) a pozostałe 300 rubli kupujący S. zobowiązuje się spłacić osobiście Rozalii M. w ciągu 6 lat, lub 19 stycznia (wg nowego stylu) 19.... roku, razem z procentami po cztery na 100 w skali roku, licząc od pierwszego lipca (wg nowego stylu) bieżącego roku.
Sprzedający zobowiązują się wykonać wszystkie jare zasiewy tegoroczne i całą oznaczoną nieruchomość ze zrealizowanymi ozimymi i wiosennymi zasiewami przekazać kupującemu we władanie i wykorzystywanie dnia 1 lipca bieżącego roku i od tej pory kupujący zacznie płacić wszystkie podatki i powinności, jednak jeśliby przewidywane małżeństwo Antoniego S. z córką sprzedających Jadwigą z jakiegokolwiek powodu nie zostało zawarte w ciągu 2 miesięcy licząc od dnia dzisiejszego, to sprzedaż niniejsza będzie uważana jako niezrealizowaną, bez żadnych konsekwencji, a małżonkowie M. zwrócą w takim przypadku solidarnie Antoniemu S. otrzymaną od niego sumę zaliczki na poczet sprzedażnej ceny.
Antoni S. oświadczył, że zapoznał się na miejscu z granicami, obszarem, stanem i wartością nabywanej nieruchomości wraz z inwentarzem, zakup na wyżej wymienionych warunkach przyjmuje: - na dowód swojego pochodzenia rolniczego przedłożył tabelę likwidacyjną wsi R. , w której pod nr.... jest zapisany właściciel zagrody jego dziadek Szczepan S.
Za pozostawioną u niego (Antoniego S.) przy sprzedaży sumę 200 rubli zobowiązuje się dawać sprzedającym małżonkom M., licząc od dnia 1 lipca br. następujące
dożywotnie alimenty rocznie: - mniejszą izbę do zamieszkania, odpowiednie pomieszczenia na opał, ziarno, kartofle i dwa prosiaki, dwa korce żyta, dwie ćwiartki owsa, dwie ćwiartki jęczmienia, jedną ćwiartkę grochu, jedną ćwiartkę jaglanej kaszy: - nawożonej i obrobionej ziemi: - 120 kwadratowych prętów pod kartofle, 5 kwadratowych prętów pod kapustę, 15 kwadratowych prętów pod len, 4000 kawałków torfu i 1 ćwiartkę polan drewna z dostawą; - 4 ruble gotówką, 10 funtów słoniny, niezbędną ilość plew i słomy, 4 podwody do pobliskich miast, utrzymywać im zimą i latem w swoim pomieszczeniu i pod nadzorem swojego pastucha jedną ich własna krowę i pozwalać im hodować 6 kur i jedną gęś z gęsiętami. Na te alimenty małżonkowie wyrażają zgodę i dodają, że po śmierci jednego z nich, pozostający przy życiu będzie otrzymywał tylko połowę ziemi pod kartofle, kapustę i len, a wszystkie pozostałe świadczenia alimentacyjne w całości.
Na koniec Antoni S. i Jadwiga M. oświadczyli, że mają zamiar wstąpić w prawowity związek małżeński i że na okres pożycia małżeńskiego ustanawiają bezwzględną współwłasność całego ich, obecnego i przyszłego, ruchomego i nieruchomego majątku, bez różnicy i sposobu jego nabycia.
Artykuł 208 Kodeksu Cywilnego z 1825 roku został umawiającym się stronom wyjaśniony. Akt niniejszy umawiającym się stronom w obecności w.wym. świadków został odczytany i zaakceptowany przez strony i przyjęty, a po stwierdzeniu, że został sporządzony zgodnie z ich dobrą wolą oraz że rozumieją jego sens i znaczenie – podpisany.
Opłaty: - od sprzedaży gospodarstwa wiejskiego za sumę 1300 rubli, przewyższającą wszystkie pozostałe wyceny, od pokwitowania na kwotę 600 rubli i od umowy przedślubnej, pobrano w gotowiźnie: - opłata stemplowa ogółem 7 rubli 80 kopiejek, księgi wieczyste 52 ruble, opłata notarialna 3 ruble, podatek miejski 3 ruble 50 kopiejek.