Strona 1 z 2

Borawski, parafia Romany

: pn lis 11, 2013 8:16 pm
autor: an_borys
Szukam wszelkich informacji na temat rodziny Borawskich z parafii Romany, w szczególności zamieszkujących miejscowość Olszewo.
Mój dziadek nazywał się Stanisław Borawski, pierwsza żona nn, druga Kamila z domu Mieczkowska, pradziadek najprawdopodobniej Franciszek Borawski, według tego co znalazłem (nie potwierdzone) syn Kacpra i Ewy Konopki.
Z góry dziękuje za wszelkie przydatne informacje!!!

Re: Borawski, parafia Romany

: wt lis 12, 2013 12:30 am
autor: Fronczak Waldemar
Łatwiej by było gdybyś podał jakieś daty lub przybliżone przedziały czasowe. Wymienione nazwiska są dość licznie reprezentowane zarówno w tej parafii, jak i wszystkich okolicznych.
-----------------
Podpisuj swoje posty, bo taki panuje u nas zwyczaj.

Re: Borawski, parafia Romany

: wt lis 12, 2013 12:44 am
autor: an_borys
Z określeniem przedziałów czasowych to postaram się jak najlepiej, dziadek Stanisław zm. 1943 przeżywszy lat 55, jego żona Kamila z domu Mieczkowska zm. 1942, więc zakładam że dziadek urodził się około 1888 roku, ostatnio dowiedziałem się z przekazu ustnego że pradziadek miał na imię Franciszek, i miał brata Adama, więc dzięki dobrodziejstwu internetu i tytanicznej pracy wspaniałych ludzi, którzy poświęcają swój czas i energię na udostępnianie danych metrykalnych udało mi się odnaleźć Franciszka Borawskiego ur 19.06.1860 w Olszewie, syna Kacpra Borawskiego i Ewy Konopki ślub w Radziłowie 1859, więc daty się pokrywają niestety brak mam możliwości weryfikacji danych, dlatego nie ukrywam że liczę na pomoc.

..............
Borawski Andrzej.

Re: Borawski, parafia Romany

: wt lis 12, 2013 11:02 am
autor: Fronczak Waldemar
W Romanach są potężne luki w księgach i obawiam się, że urodzenia z 1888 trudno będzie odnaleźć, a to jest główna podstawa dla ustalenia pewnych związków filiacyjnych.
Trzeba więc znaleźć akt ślubu Franciszka (potwierdzając że chodzi o rodziców Stanisława) i jego akt zgonu.
Jedyne, co mogę na szybko potwierdzić, to fakt, że w roku 1861 Kacper Borawski zgłosił urodzenie syna, Adama.
Stąd wniosek, ze przekaz ustny o braciach Franciszku i Adamie ma wszelkie podstawy. Jednak dla pewności należy odnaleźc jeden z wcześniej wymienianych dokumentów (ślub lub akt zgonu) Franciszka, bo powtarzalność imion i nazwisk na tym terenie jest zadziwiająca.

Re: Borawski, parafia Romany

: wt lis 12, 2013 9:34 pm
autor: an_borys
Udało mi się odnaleźć Adama, Anne, Jana i Władysława, dzieci Kacpra i Ewy Konopki, w dokumentach emigracyjnych odnalazłem Antoniego ur 30 Nov 1888 syna Franciszka który wyjechały do USA 21 Kwiecień 1910, idąc tym tropem trafiłem na Pana Richardsona z Carbondale, Illinois, dzięki niemu znana jest mi już żona Franciszka, Stanisława z domu Górska, oraz dzieci Franciszka, jeszcze dwoje wyjechało do USA - Adam, który niestety występuje obecnie pod nazwiskiem Buraski, oraz Aleksandra, która poślubiła Stanleya Borawskiego. Najbardziej mi w tej chwili zależy na możliwości ustalenia daty śmierci Franciszka i Kacpra, parafia Romany do 1925 obejmowała Olszewo, po tej dacie była to już parafia Jedwabne.
Za wszelką możliwą pomoc z góry dziękuje!

Re: Borawski, parafia Romany

: śr gru 25, 2013 12:31 am
autor: an_borys
Ponawiam prośbę o pomoc! Szukam wszelkich informacji o Leonie Borawskim, który około 1780 roku prawdopodobnie ożenił się w Olszewie parafia Romany, gdyż przed tym rokiem nikt o tym nazwisku nie występuje w dostępnych mi archiwach dotyczących Olszewa. Za wszelką możliwą pomoc z góry dziękuje.

Re: Borawski, parafia Romany

: czw gru 26, 2013 1:57 am
autor: Fronczak Waldemar
Andrzeju!
Być może w tej chwili nie pomogę, co nie wyklucza, że nie może to nastąpić w najbliższym czasie. W nowym roku planuję wyjazd do Łomży i na pobliskie parafie w tym i do Romanów.
Tymczasem może to Ty możesz właśnie pomóc innym?
Piszesz o swoich przodkach w taki sposób, który wskazuje jednoznacznie, że masz (miałeś?) dostęp do jakichś materiałów XVIII wiecznych z parafii Romany!!!
Jeśli tak, to liczę na podanie rodzaju źródła i miejsca dostępności. I chyba nie tylko ja na to liczę, bo wiele osób od dawna szuka dostępu do materiałów z tej parafii.
Wedle niepotwierdzonych plotek, były kiedyś księgi starsze niż te, które dzisiaj są przechowywane w parafii (najstarsze to księgi stanu cywilnego z lat trzydziestych XIX w). Podobno księgi kościelne uległy zniszczeniu w zawierusze wojennej. Inne "podobno" mówi, że ktoś jeszcze niedawno je widział, ale nikt nie wie. kiedy to "niedawno" było.
Z innego źródła słyszałem, że ktoś w Rosji ma fotografię ksiąg kościelnych (łacińskich) z Romanów właśnie z XVIII wieku.
Są to jednak same "podobno" więc z radością przeczytałem Twój post o Olszewie z parafii Romany.

Ze świątecznym pozdrowieniem i nadzieją na przełomowe wieści w sprawie dokumentów z parafii Romany.

Re: Borawski, parafia Romany

: czw gru 26, 2013 12:06 pm
autor: igoriosso
Dołączam się do prośby o podanie źródła o ślubie z 1780 roku, pozdrawiam!
IgorD.

Re: Borawski, parafia Romany

: pt gru 27, 2013 11:00 am
autor: an_borys
Drogi Panie Waldemarze, większość materiałów do których mam dostęp uzyskałem dzięki uprzejmości i nieopisanej pomocy Pana Marka Szleszyńskiego, którego rodzina pochodzi z Olszewa. Dzięki niemu uzyskałem dostęp do fotokopii materiałów dotyczących moich przodków, potwierdza On także istnienie dużych luk w aktach parafii Romany, ale można przypuszczać że istnieje jakieś inne źródło pozyskania tych dokumentów gdyż moja mama wspominała iż siostra mojego dziadka dożywając lat przy rodzinie posiadała odpis swojej metryki a urodziła się w 1888 roku. Niestety dokument się nie zachował i nie wiem jak został pozyskany.
Co do ślubu Leona Borawskiego to jest tylko przypuszczenie gdyż nie występuje w spisach pogłównego z roku 1783 więc przed tym rokiem nie mieszkał w Olszewie, musiał ożenić się w Olszewie po tym roku. Później istnieją akta narodzin jego dzieci i Katarzyny Borawskiej urodzonej w Borawskich więc przypuszczam że to jego druga żona.
Pozdrawiam.

Re: Borawski, parafia Romany

: pt gru 27, 2013 8:36 pm
autor: Fronczak Waldemar
Dziękuję za informacje, chociaż miałem nadzieję na więcej konkretów dotyczących ksiąg metrykalnych i ich losów. Prawdę mówiąc liczyłem, że ktoś zdążył zrobić zdjęcia nim zawierucha (taka czy inna, wsio rawno) sprawiła, ze powstały luki w dokumentacji.
By operować konkretami podam tu syntetycznie zakres ksiąg o jakich wiem że znajdują się w parafii i w AP Łomża. Z tego co wiem to archiwum kościelne w Łomzy i Białymstoku nie ma żadnych ksiąg z Romanów.

Małżeństwa
1844-56
1869-70
1890-1908
Urodzenia
1857-78
1890-1910
Zgony
1838-42
1852-57
1864-76
1890-1902

Jeśli ktoś cokolwiek wie o innych rocznikach - bardzo proszę o sygnał.

Re: Borawski, parafia Romany

: sob gru 28, 2013 12:47 am
autor: apszczol
w spisach pogłównego z roku 1783
W 1783 r. nie pobierano podatku poglownego.
Wiec albo chodzi o wizytacje biskupa Poniatowskiego
albo regestr ksiedza Czajkowskiego.

-- Post scalono 27 gru 2013, 23:56 --

Jeszcze to, ze z Borawskich sa Rupinscy. I oni tez przed laty prowadzili kwerende w miejscowych
aktach metrykalnych. Warto sie dopytac Rupinskich.

Re: Borawski, parafia Romany

: sob gru 28, 2013 11:48 am
autor: igoriosso
Gdzie można znaleźć ślady po wizytacjach biskupa Poniatowskiego? W księgach parafialnych z AD Łomża?
pozdrawiam,
IgorD.

Re: Borawski, parafia Romany

: sob gru 28, 2013 12:59 pm
autor: apszczol
Wizytacje biskupa Poniatowskiego to drukiem wydaje ksiadz Grzybowski.
Ostatnio sie ukazaly dekanaty ostrowski, wasowski, ostrolecki i wiski. Daty wydania 2011-2012.

Natomiast w oryginalach - te wizytacje, takze starsze (XVI, XVII i XVIII w.) oraz nowsze (XIX w.)
oraz czesc akt parafialnych (ale niemetrykalnych!) znajduje sie w AD Plock.

Re: Borawski, parafia Romany

: sob gru 28, 2013 5:51 pm
autor: an_borys
Ale mimo wszystko w żadnych dokumentach przed 1783 rokiem Leon nie figuruje jako mieszkaniec Olszewa, liczę bardzo na pomoc w rozwiązaniu tej zagadki.

Pozdrawiam.

Re: Borawski, parafia Romany

: sob gru 28, 2013 6:12 pm
autor: apszczol
1. Podejrzewam, ze Borawski to nie jakis tam mieszkaniec Olszewa,
lecz szlachcic i dziedzic czesci tej wsi. Dziedzictwo ziemi to jedno.
Zamieszkanie (gdziekolwiek indziej) to drugie.

2. Mimo wszystko nalezaloby zajrzec do dokumentow sprzed 1783 roku.
A podejrzewam, ze ZADNE nawet nie zostaly przejrzane.