power001 pisze:(...) Pomóżcie bo mój zapał w szukaniu przodków zaczyna gasnąć
Jeżeli od takiej sprawy zaczyna gasnąć, to nie rób sobie i nam kłopotu...
http://metryki.genealodzy.pl/pow-30
Jak zapewne wiesz, dokumenty Stanu Cywilnego w 1905 r. były wyznaniowe i sporządzane m.in. przez proboszczów parafii odpowiedniej względem zamieszkania. W Mieście Łodzi było wiele parafii - trzeba znaleźć tę właściwą.
Dla przykładu weźmy parafię:
Wyznanie: rzymskokatolickie
16 1942/D- Łódź-Łagiewniki Św. Antoniego Pade. 1902-1911, 1913
Klikając na nr zespołu, dostajesz się do odpowiedniego katalogu. Tu po prawej wybierasz interesujący Cię rocznik (zaleca się sprawdzać ± 5 lat). Przykładowo dla 1905: klikasz w
1905, a następnie w
urodzenia.
Skany są ponumerowane: numer określa numer pełnego aktu od którego rozpoczyna się skan.
tzn. jeśli plik ma nazwę 07-10.jpg - to znajdują się tam akty o numerach 07÷10 (przynajmniej początek tego ostatniego), czyli mówiąc łopatologicznie: 07,08,09,10.
Najbardziej interesujące są pliki oznaczone
SkU.
Są to
Skorowidze roczne. W tym wypadku
urodzeń.
Dzięki skorowidzowi nie musisz przeszukiwać ręcznie wszystkich aktów - znajdujesz interesujące Cię nazwisko w skorowidzu i przy nim numer aktu.
Żeby znaleźć odpowiedni akt, trzeba tą metodą przeszukać wszystkie parafie.
I nierzadko wiele roczników.
Akta - rzecz jasna - pisane są w obowiązującym wówczas języku administracyjnym, czyli po rosyjsku. Mam nadzieję, że słyszałeś/aś o rozbiorach i powstaniu styczniowym, więc nie muszę tłumaczyć dlaczego.
Warto przeczytać przed poszukiwaniami coś więcej o samej historii, o tym jak prowadzić poszukiwania genealogiczne, a także regulamin forów na których zadaje się pytania.
Na przykład na 4genie stoi, że swoje posty należy podpisywać.