Strona 1 z 1
Szewc
: śr gru 10, 2014 2:12 pm
autor: tomciiu
Witam.
W wiekszości aktów urodzenia jakie posiadam, wszyscy są chłopami, rolnikami lub włościanami, ostatnio jednak trafił się szewc.
Mógłby mi ktoś powiedzieć coś o szewcach z początku/połowy XIX wieku ? Czym różnił się taki szewc od zwykłego chłopa czy rolnika ? Był kimś 'wyżej' od nich w społeczeństwie ?
Re: Szewc
: śr gru 10, 2014 6:33 pm
autor: jart
Chłop to określenie przynależności stanowej, szewc to zawód. Nie należy mylić chłopa z rolnikiem (rolnik to też zawód).
To że ktoś był chłopem nie znaczy, że nie mógł być równocześnie szewcem. Zwłaszcza jeśli mieszkał na wsi i był partaczem (tzn nie należał do cechu -> "partacz" nie oznacza że jego wyroby były marnej jakości).
Bardzo często było tak, że chłop prócz swego podstawowego zajęcia jakim była uprawa roli, miał dodatkowe zajęcie/-a, na potrzeby własnego gospodarstwa lub także reszty wsi/okolicy, np.: hodowla, bartnictwo, garncarstwo itp. Myślę że wyrób i naprawa obuwia jak najbardziej tu pasuje.
W miasteczkach i miastach było trochę inaczej (tzn mogło być, bo praktycznie małe miasteczka nie musiały się dużo różnić od wsi).
Co do pozycji społecznej to ciężko powiedzieć. Każde rzemiosło gdy było dobrze wykonywane, w sprzyjających warunkach mogło pomóc w awansie społecznym, ale rzadko które go gwarantowało.
Tutaj trzeba by się zastanowić co dokładniej rozumiesz pod pojęciem "pozycja społeczna" - bo w różnych zakątkach kraju bywało z tym różnie.
W takiej np. Puszczy Białej (myślę że nie tylko tam), bardzo intratnym zajęciem był spław drewna, ale w hierarchii społecznej tamtejszych wsi, mimo bardzo wysokich jak na ówczesne warunki zarobków, flisacy byli nisko.
Temat jest ciekawy, a literatury i informacji do porównań sporo - poszukaj, dopasuj do swojego przypadku, powinieneś coś znaleźć.