Strona 1 z 1
Ойденрин
: śr lis 13, 2013 10:18 pm
autor: MarcinH
Witam serdecznie, poszukuję miejscowości urodzenia prowizora (Johana? Jana?) Akkera. Znalazłem artykuł, który opisuje to tak:
Йоган Йозеф Аккер родился в 1839 г в Ойденрине в семье Якоба Аккера и Елены Маркус.
Niestety nie znalazłem miejscowości o nazwie Ойденрин. Kontaktowałem się z autorką artykułu, ale też nie potrafiła mi pomóc.
Przypuszczam, że nazwa Ойденрин była stosowana w XIX wieku i może to być miejscowość w Polsce lub na terenie Rosji. W spisach farmaceutów prowizor Akker raz jest określany jako Polak i katolik, później jako Niemiec i katolik, stąd możliwy kierunek na Polskę. Prowizor Akker prowadził aptekę w Stawropolu (obecnie Togliatti) w Rosji, później w innych pobliskich miejscowościach. Czy ktoś z Was spotkał się z taką nazwą?
Marcin
Re: Ойденрин
: czw lis 14, 2013 12:50 am
autor: Bea
Jedynie w miarę podobne co mi znajduje to Ордынoк w Rosji. Niektóre litery podobne, sens inny i wymowa... ale lepszego trafienia nie mam.
Trochę daleko od Togliatti
http://goo.gl/maps/hBQ6y ale za to w stronę Polski. Wg
tej mapki ziemia ta nie należała do Polski przed rozbiorami. Ale to oczywiście o niczym nie świadczy, bo nasi przodkowie swobodnie podróżowali po Rosji (w ramach jednego państwa).
Mam nadzieję, że ktoś inny znajdzie coś lepszego

Re: Ойденрин
: czw lis 14, 2013 5:55 am
autor: dziadek_m60
Według mnie jest to nazwa niemiecka miejscowości napisana w języku rosyjskim (ze słuchu) jak np. euro – wymawiane jako ojro. Ktoś biegły z języka niemieckiego mógłby coś zaproponować, przetwarzając słowo Ojdenring na niemiecką formę.
Re: Ойденрин
: czw lis 14, 2013 10:53 am
autor: Łucja
Mi to wygląda (a raczej słychać) na coś nad Renem, miejscowość, która ma w nazwie Ren, ale nie znam niemieckiego. Końcowka tej nazwy. Coś takiego jak
http://pl.wikipedia.org/wiki/Au_am_Rhein, ale nie to raczej, dużo jest takich miejscowości.
Nazwisko jest notowane w Niemczech na mapie nazwisk w takiej formie Akker, ale w genealogii chyba też pod formą Acker, jako równoległą należałoby szukać (?).
http://www.verwandt.de/karten/absolut/akker.html
http://www.verwandt.de/karten/absolut/markus.html
Pewnie jakiś dokument dotyczący tego człowieka sprawę by wyjaśnił, autorka artykułu z czegoś to spisała.
Ona pisze: "Йоган Йозеф Аккер родился в 1839 г в Ойденрине в семье Якоба Аккера и Елены Маркус. Он окончил аптекарскую школу при химическом факультете армакологического института Дерптского университета.
В 1851 г. 100 семей немцев из Пруссии поселилось в Самарской губернии."
http://www.tgl.ru/structure/department/ ... 0-g./1210/
Z tego wynika, że przyjechał z Prus. A ten uniwersytet w Dorpacie (Tartu w Estoni) to był już po przeprowadzce rodziców z Prus, skoro w 1851 r. to było.
Łucja
Re: Ойденрин
: czw lis 14, 2013 7:25 pm
autor: MarcinH
Dziękuję wszystkim za podpowiedzi.
Też skłaniam się do wersji, że to niemiecka nazwa zapisana cyrylicą i ta miejscowość może być gdzieś w Prusach. Niestety wszelkie moje próby przełożenia jej na alfabet łaciński zakończyły się niepowodzeniem. Najbliższe brzmieniem znalezisko to wieś Oudenrijn na przedmieściach Utrechtu w Holandii. Jak sprawdziłem, w Holandii jacyś Akkerowie (lub Ackerowie) mieszkali, więc może?
Za Polskością Prowizora Akkera przemawia jednak także to, że jego pogrzeb odbył się w kościele rzymsko-katolickim w Samarze, opisywanym jako polski.
Kontaktowałem się z p. Nellą Łobanową, autorką artykułu, ale nic to nie dało. Teoretycznie odpisuje na maile, ale bardo lakonicznie i z treści odpowiedzi nic nie wynika. To samo mam z innym jej artykułem, który jest jeszcze bardziej interesujący (a nawet sensacyjny!) dla moich poszukiwań. Poza tym co już zostało napisane i to z oczywistymi błędami, niczego więcej się nie dowiedziałem.
Z Uniwersytetem w Dorpacie (Tartu) historia też jest niepewna, bowiem w oficjalnym wykazie absolwentów uczelni nie ma Prowizora Akkera.
Marcin
Re: Ойденрин
: pt lis 15, 2013 9:45 pm
autor: Sylwia Dudek
Moze to bedzie Oderin, dzisiaj dzielnia Halbe, a moze Oederan kolo Chemnitz. Nazwisko Acker wystepuje prawie w calych Niemczech
http://www.verwandt.de/karten/absolut/acker.html
Sylwia
Re: Ойденрин
: sob lis 16, 2013 2:45 pm
autor: gabi
Witaj Marcin,
Znalezienie tej wlasciwej miejscowosci dysponujac tym zapisem (Ойденрин) graniczy z cudem.
Musisz zdobyc skan dokumentu w ktorym widnieje ta miejscowosc, byc moze autorka blednie
odczytala.Masz z nia kontakt popros o zrodlo tych informacji wowczas bedziesz mogl
zwrocic sie z prosba do archiwum w Samarze o skan.
W wykazie cudzoziemcow przed rewolucja w Rosji jest chyba Twoj Akker (zapis jako Acker) ujety
2 razy:
Acker, Ivan Osip. Apotheker / Acker Jan Jozef, aptekarz
http://dokumente.ios-regensburg.de/ambu ... hp?id=3747
Acker, Ivan Osip. Deutscher / Acker Jan Jozef, Niemiec
http://dokumente.ios-regensburg.de/ambu ... p?id=63698
Informacje pochodza ze spisow aptekarzy 1900 r. Niestety brak szczegolowych danych.
http://dokumente.ios-regensburg.de/ambu ... llen/A.htm
W spisie pojawia sie tez nazwisko
Marcus= Markus.
Ja szukalabym owej miejscowosci na starych mapach w okolicach Gdanska, Krolewca, Rygii oraz
Dorpat-u. W ponizszym linku jest mapka skad przybywali mennonici do Samary.
http://www.migrazioni.altervista.org/de ... dlung.html
Grazyna
Re: Ойденрин
: sob lis 16, 2013 6:31 pm
autor: wicy
gabi pisze:Znalezienie tej wlasciwej miejscowosci dysponujac tym zapisem (Ойденрин) graniczy z cudem.
Zwłaszcza, że Ойденрин można też czytać jako Aidenrin (Aidenring) lub Eidenrin (Eidenring).
Re: Ойденрин
: ndz lis 17, 2013 6:50 pm
autor: MarcinH
Ivan Osipowicz Akker prowadził w Stawropolu aptekę, w pewnym momencie razem z moim przodkiem Alexandrem Hambergiem. Co więcej, Alexander ożenił się z Matyldą Akker. Jednak, czy Matylda i ów Ivan Osipowicz są ze sobą powiązani - nie mam pojęcia. Zakładam, że nie może to być przypadek, więc szukając korzeni Ivana Osipowicza liczę na to, że odnajdę i swoje.
Autorka niestety odpowiada wymijająco na pytania o źródła, choć sama pracuje w archiwum w Togliatti.
Może jednak uda mi się odnaleźć właściwy trop dużo prościej. Właśnie zauważyłem, że w zbiorach Mormonów znajdują się interesujące mnie księgi metrykalne z Samary. Co więcej w ich indeksach są wymienieni moi przodkowie, choć z błędnie zapisywanym nazwiskiem

Niestety dostęp online do nich jest limitowany i z domu chyba nie da się ich przeglądać. Mam nadzieję, że uda mi się zobaczyć je w Centrum Historii Rodziny we Wrocławiu bez wypożyczania mikrofilmów..
Gabi, przeglądałem już stare spisy lekarzy i farmaceutów Rosji i stąd wiem o Akkerze (lub Ackerze jak napisał prof. Amburger). Niestety nie można tam nic przeczytać o jego pochodzeniu. To w nich jest określany jako Polak i katolik, później jako Niemiec. Biorąc pod uwagę jego wyznanie, nie sądzę aby pochodził z terenów Estonii, czy Inflant. Tam Szwedzi utrwalili Luteranizm, który stał się religią dominującą. Gdańsk i Królewiec - jak najbardziej.
Zobaczymy co przyniosą księgi znajdujące się u Mormonów.
Dziękuję za pomoc,
Marcin