Strona 1 z 1

Jerczyki, pow. skwirski, gubernia kijowska - gdzie są akta?

: czw kwie 27, 2017 10:20 am
autor: bartekbaran
Kłaniam się!

Staram się odnaleźć akt ślubu mojej prababki Stanisławy Zając z pierwszym mężem Antonim Kicińskim w okresie bieżeństwa. Nie ma go w żadnej z właściwych parafii polskich, obszar poszukiwań na Ukrainie/Rosji był jednak zbyt mało sprecyzowany. Ostatnio udało mi się jednak ustalić, że jej bratanica Bronisława Zając przyszła na świat 12 kwietnia 1918 r. w Jerczykach (pow. skwirski, gub. kijowska, ówczesna Rosja). To cenny trop.

Ustaliłem, że istnieją 3 wsie: sąsiadujące ze sobą Jerczyki (Erczyki) Małe i Jerczyki Duże w pobliżu Skwiru, a także położone nieopodal dawne Żydowieckie Jerczyki (Erczyki Żydowieckie; obecnie Jerczyki w regionie żytomierskim w obszarze Popilnya, przy Unavie). Prawdopodobnie chodzi o te ostatnie, ale sprawdzić trzeba wszystkie.

Mam w związku z tym prośby o pomoc w ustaleniu:
1) Jakie były wówczas tam w pobliżu kościoły katolickie? Względnie cerkwie, choć tam raczej ślubu obojga katolików by nie było..., choć w tych okolicznościach kto wie?

2) Gdzie zapisywano metryki ślubów, a także urodzenia tegoż dziecka? W tych kościołach/cerkwiach czy może także w urzędach? Gdzie tego szukać, do kogo się zwrócić? Czy jest to w jakimś archiwum czy też na miejscu? Jak się do tego dostać?

Będę niezmiernie wdzięczny za pomoc.