Komunikat dotyczący działalności FORGENU

W dniu 20 kwietnia 2018 nastąpi zmiana zarządzającego portalem genealogicznym Forgen.
WTG Gniazdo i Opolscy Genealodzy przejmują wspólny zarząd nad Portalem Genealogicznym FORGEN od dotychczasowego właściciela Witolda Mazuchowskiego.
W związku z powyższym, na okres jednego miesiąca, nastąpi zawieszenie działalności Forgenu.
Wznowienie, po okresie przenoszenia całości materiału na nowy serwer, będzie polegało w minimalnej wersji na dostępie do całego materiału archiwalnego. Maksymalny wariant zakłada wznowienie portalu w dotychczasowej formie.
Adres portalu pozostanie bez zmian.

Wojciech Jędraszewski – prezes WTG Gniazdo
Jolanta Ilnicka – prezes Stowarzyszenia Opolscy Genealodzy
Witold Mazuchowski – dotychczasowy właściciel Forgen

Rodzinne zagadki

Miejsce na opisy ciekawych przypadków, historii, zdarzeń, na które trafiliście we własnych poszukiwaniach

Moderator: Moderatorzy


ODPOWIEDZ
Sponsor forum

AUTOR TEMATU
Andrasz
Posty: 115
Rejestracja: ndz maja 22, 2016 10:32 pm
Podziękował/a: 42 razy
Podziękowano: 2 razy

Rodzinne zagadki

Post autor: Andrasz » pt mar 24, 2017 1:49 pm

Chciałbym prosić użytkowników Forgena o pomoc w dwóch sprawach. Od momentu, kiedy zacząłem zbierać informacje o historii mojej rodziny minął już ponad rok czasu. Dowiedziałem się już bardzo wiele, zwłaszcza biorąc pod uwagę początkowy stan mojej wiedzy.

Udało mi się ustalić powiązania rodzinne m.in. pomiędzy rodzinami Runge, Bartsch, Rzewuskich czy Więckowskich, czyli bocznych gałęzi w moim drzewie. Wciąż jednak wielką niewiadomą są dzieje mojego 3 x pradziadka, Władysława Misky. Na pewno ważnym faktem dla niego był ożenek z Walerią Runge, wnuczką Jana Fryderyka Runge, właściciela m.in. majątku Dmytrowice k. Radymna. Jan Fryderyk zmarł ok. roku 1832. Postępowania spatkowe toczyły się latami. Ciekawym dokumentem, dotyczącym właśnie tych postępowań, było ogłoszenie w Gazecie Lwowskiej z 1844 r., w którym jako strony postępowania wymienieni są przedstawicieli m.in. takich rodzin jak: Grabińścy, Jabłonowscy, Grocholscy, Wisłoccy, Malczewscy, Głogowscy, czy Borowscy (wymieniana jest Salomea Runge Borowska). http://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno? ... h&seite=19

Ja oczywiście sprawdziłem je i rzeczywiście, były to osoby ze sobą spokrewnione. Dalej jednak nie umiem wytłumaczyć, w jaki dokładnie sposób powiązane były one z rodziną Runge. Może ktoś z Was miałby pomysł, w jaki sposób mógłbym rozwikłać tę zagadkę? Może to mogłoby mnie przybliżyć do ustalenia tego, co stało się z Władysławem Misky?

Drugą sprawą jest ustalenie, w jakim stopniu i poprzez kogo Władysław Misky został wymieniony w sprawozdaniu Komisji Fizjograficznej z 1870 r. jako właściciel majątku położonego na Podolu - Słowity? Mi udało się jedynie dotrzeć do informacji mówiących, że w wieku XIX właścicielami Słowity były rodziny Strzeleckich, Chrząszczów i Wolfartów.
Janusz

Andrasz, Greger, Czarnecki, Wereszczyński, Rudnicki, Ostrowski, Żarczyński, Bielawski, Misky, Runge, Doliński

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciekawe przypadki”