W dniu 05.08 nastąpiła aktualizacja forum do najnowszej wersji. W razie problemów z wyglądem strony proszę: wylogować się, usunąć ciastka w przeglądarce, zalogować się ponownie. Inne błędy w działaniu forum proszę zgłaszać w temacie "Do Admina"

Prawdopodobnie "pogubiły się" ustawienia powiadomień. W celu weryfikacji powiadomień proszę wykonać następujące operacje:
- wejść w panel zarządzania kontem "Twoje konto" (górna belka forum, prawa strona, przy nicku)
- wejść w 3 zakładkę - "Ustawienia witryny"
- wejść w 4 opcję menu - "Ustawienia powiadomień"
- dokonać wyboru

Geneteka, metryki i inne cuda

Wolne forum wymiany myśli, doświadczeń i wiedzy

Moderator: Moderatorzy


Awatar użytkownika

maciejamarkowski
Posty: 138
Rejestracja: pt lis 19, 2010 9:01 pm
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował/a: 31 razy
Podziękowano: 16 razy
Kontakt:

Re: Geneteka, metryki i inne cuda

Post autor: maciejamarkowski » sob lip 15, 2017 1:16 pm

wicy pisze:Mocno wnerwiony brakami w Genetece postanowiłem zabrać się za pracę u podstaw i indeksować brakujące roczniki Brzezin. Korzystając ze skanów na Metrykach zrobiłem dwa roczniki urodzeń i przypomniałem sobie, że.... :glupek: już te lata kiedyś indeksowałem.
I teraz kolejny zonk. Metryki to akta cywilne - archiwum państwowego. Ja wcześniej robiłem akta kościelne - archiwum diecezjalnego. Teraz z porównania tylko jednego rocznika wychodzi, że:
- w aktach AD brak jednego zapisu z AA
- w aktach AA brak 3 zapisów z AD.
No toż można :mad: dostać.
Wniosek.... tylko kompletna indeksacja akt kościelnych i cywilnych daje pełny obraz parafii.
Nie wspomniałem, że oba roczniki dość mocno różnią się: formami zapisów nazw pomniejszych wiosek (kolonii), formami zapisów nazwisk, imion. Jedna rzecz jest zadziwiająco jednakowa - na przełomach miesięcy, "spóźnione" zgłoszenia narodzin zapisywane są w nowym miesiącu ze starą datą urodzenia (w AD), ale kolejność wpisów w obu księgach jest identyczna. Znaczy obie księgi były prowadzone na bieżąco przez tę samą osobę (nie weryfikowałem już tego).
Dlatego w Genetece można spotkać dwa (a chyba w jednym przypadku 3) indeksy jednego rocznika.
---------------------------------
Maciej Adam Markowski
http://www.kimonibyli.pl/

Awatar użytkownika

Bea
Posty: 930
Rejestracja: ndz paź 18, 2009 2:51 pm
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował/a: 195 razy
Podziękowano: 181 razy
Kontakt:

Re: Geneteka, metryki i inne cuda

Post autor: Bea » sob lip 22, 2017 3:51 pm

@wicy - ktoś bardzo podziela Twoje zdanie: http://genealodzy.pl/index.php?name=PNp ... f11e27fdeb
Tam chodzi o tą Trudniejszą Polskę, czyli Tą Która już dawno nie jest w obecnych granicach.
Ale ogólnie - chyba wszyscy widzą, że projekt podobny do księgi-parafialne trzeba reaktywować. Tyle, że może nie spychać aktualizacji na "jakiś" adminów... bo to znowu będzie porażka. Bo baza zmienia się dynamicznie. Ale jakby każdy wziął jeden powiat - opracował i potem pilnował aktualizacji ? Tak wiem, że powiatów jest 380 i że tyle może nie znaleźć się chętnych (część będzie chciała pilnować tych samych), ale osobiście nie widzę problemu, żeby nie pilnować dwóch... No od czegoś trzeba zacząć.

Widzę to tak, że opiekujący się powiatem, dostanie plik do wypełnienia - żeby zrobić bazę. Najłatwiej by było, żeby to był excel. Strona powiatu też będzie w formie tabelarycznej (osobna tabelka dla lat gdy są osobne księgi religijne i cywilne, i osobna dla lat przed 1808). Oprócz tego będzie podana data aktualizacji bazy i kto za nią odpowiada (+kontakt).
Wyjaśnienie: ja czasem dostaje powiadomienia od ludzi, ze znaleźli gdzieś jakieś księgi (skany), gdzie teoretycznie nie powinno ich być (np. Koziczynek). Opiekun przecież też nie jest wszystkowiedzący.
Dodatkowo - żeby można było dodać uwagi, jak np. te że księgi pewnie nie istnieją, albo że księgi są zakitrane przez księdza i nie chce ich udostępnić. Kiedy pojawiają się nowe skany lub indeksy - opiekun wgrywa nowy plik xls na serwer i baza samoistnie się aktualizuje.

Bazę widzę jako open-source... nie wiem czy to możliwe... Chodzi mi o to, żeby nie była uzależniona od jednej osoby z którą nie ma kontaktu. Ciągle czytam na genealogach, że @xtedek prosi o możliwość naniesienia poprawki w kodzie wyszukiwarki geneteki (którą napisał) i nie może się doprosić. No nie może to tak działać. I ustalmy na początku prawa autorskie i możliwości wykorzystania (na wielu portalach), żeby nie było ... jak zawsze.

Z tego co pamiętam, we wrześniu jest konferencja genealogiczna. Może warto by poruszyć tam tę sprawę i przedyskutować z szerszym gronie ? (bo 380 dusz to już szerokie grono). Co o tym myślicie ? (i nie chodzi mi, że "fajnie, zróbcie" - tylko czy włączyłbyś/włączyłabyś się w taki projekt ?)
Beata

szukam: akt ślubu Marcina Drzewieckiego z Heleną Trzcińską (?) przed 1840 pp. gdzieś na Mazowszu.
mapka z parafiami diecezji płockiej z miejscem przechowywania ksiąg metrykalnych i innymi rodzynkami

Awatar użytkownika

AUTOR TEMATU
wicy
Posty: 1391
Rejestracja: czw kwie 10, 2008 8:56 pm
Lokalizacja: Łódź
Podziękował/a: 145 razy
Podziękowano: 276 razy
Kontakt:

Re: Geneteka, metryki i inne cuda

Post autor: wicy » sob lip 22, 2017 4:46 pm

Takie coś można by zrobić w oparciu o istniejącą mapę parafii - http://forgen.pl/parafie lub Twoją bazę - http://www.mapadiecezjiplockiej.bl.ee/Mapa-PL/.
Zdaje się, że ktoś zabrał się za robienie całej Polski, dałem mu nawet swoją bazę, ale.... zapomniałem kto to :F
---------------------------------------
Pozdrawiam, Witek Mazuchowski

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wymiana doświadczeń”